Index.svájc
Autószalon melléklet

  HÍREK, LAPSZEMLE | ÚJDONSÁGOK | INFORMÁCIÓK | GALÉRIA | JÁTÉK | ARCHÍVUM | VISSZA


Actif-trafiC - retro-trafic
Egy tanulmány a svájci városi közlekedésrõl

Míg a negyvenes években a gépkocsi a középosztály sikeres embereinek státusszimbóluma volt, napjainkra sokat változott. Március 12-én Svájcban egy olyan kezdeményezésrõl tartanak népszavazást, mely javasolja, hogy tíz éven belül felezzék meg a Svájcban közlekedõ autók számát. Ez az úgynevezett "actif-trafic" kezdeményezés, legtöbben azonban csak retro-trafic-ként emlegetik, mivel egyesek szerint ez egy negatív irányú fejlesztés.
A március 2-án megnyílt 70. nemzetközi autószalonra már elsõ nap többen voltak kíváncsiak, mint az elõzõ években. Az autók tehát - úgy néz ki - szép jövõ elõtt állnak.
Vincent Kauffmann, a Lausanne-i politechnikum környezetvédelmi kutatója egy tanulmányt készített az autók szerepérõl a városi közlekedésben. A tanulmányból kitûnik, hogy rengetegen csak elõítéletek miatt nem használják a tömegközlekedési eszközöket.

Rengeteg autóst hidegen hagy a jól megszervezett tömegközlekedés. Csak akkor hajlandók lemondani autójukról, ha tisztában vannak azzal, hogy lehetetlen lesz úticéljuk végén parkolóhelyet találni. "A tömegközlekedés útvonalakhoz és menetrendhez köti az embereket. Ezzel szemben autóval bármikor bármerre mehetünk" - írja Kauffmann. A genfi és Lausanne-i lakosok körében végzett közvélemény-kutatás eredménye szerint a busz és a villamos lassú, és idõpontokhoz kötött, ellenben az autó sokkal gyorsabb és praktikusabb. Pedig a közhiedelemmel ellenétében a tömegközlekedés sokkal hatékonyabb, mint a gépkocsi. Genfben például a fõbb útvonalakon 4-6 percenként közlekednek a buszok, trolibuszok, villamosok. Arról nem is beszélve, hogy az uatasok jobban is járnak anyagilag : éves bérletét a tanuló (26 évig) és a nyugdíjas 350 (kb. 55e Ft), a többi utas pedig 700 (110e Ft) svájci frankért válthatja meg. Ez csaknem tízszer olcsóbb, mint autóval közlekedni (lásd táblázatunkat). Egy adott helyre gyorsabban oda lehet érni autóval, mint tömegközlekedési eszközzel. - állítja sok autós, viszont az utazási idõt gyakran túlértékelik, ha tömegközlekedésrõl van szó.

Az egyetem által készített felmérésbõl kiderül az is, hogy szép számmal vannak, akik ügyelnek a környezetvédelemre. A genfiek 4%-a oly módon választja meg lakóhelyét, hogy jó tömegközlekedés legyen, és vásárlásait, ügyintézéseit a városközpontban végezhesse. A városi lakosság nagy többsége viszont elképzelhetetlennek tartja a mobilitást kocsi nélkül.

Sajnos a parkolóhelyek számának korlátozása, illetve a közlekedés akadályozása nem lehet megoldás. A kutató felsorol néhány tényt, melyek az autóst a tömegközlekedési eszközök használatára ösztönözhetik. Az elsõ pont egy olyan városfejlesztési terv, amely hosszú távon megvalósítható. Eszerint szükséges lenne egy olyan terület létrehozása, amely magában foglalja a lehetõ legtöbb kulturális illetve lakossági szolgáltatást, boltokat, bevásárlóközpontokat. Ha lemondanának az autóról, az a tömegközlekedési hálózat bõvítését is lehetõvé tenné. Van még egy dolog, ami a kocsi használatára kényszeríti az embereket; a kantonokon belüli tömegközlekedés nem megfelelõ. Genf kantonon belül például nagyon ritkán (óránként egy-két alkalommal) közlekednek autóbuszok, éjfél után gyakorlatilag egy járat sem indul.

A tanulmány végigolvasása után azt a következtetést vonhatjuk le, hogy a helyi közlekedés minõsége erõsen befolyásolja a svájci autósokat (és ezzel valószínûleg nem Svájcban vannak egyedül).

Összesítés:

  Férfi
5000 km: 8051 chf 7851 chf
10 000 km: 9347,5 chf 9174,50 chf
20 000 km: 10 130 chf 9930 chf

(1 svájci frank kb. 156 Ft.)

krtkbrnt
2000. március 5.
forrás: Tribune de Genève


Autószalon melléklet - Index.svájc
Az Autószalon az Index lapcsalád svájci mutációjának melléklete
Szerkeszti: Karetka Bernát
E-mail: index.ch@infomaniak.ch
(c) 2000. március